Nespecifické střevní záněty – vznik a možnosti ovlivnění.

    Tady se nemohu nezmínit, že právě ulcerozní kolitida a Crohnova nemoc, způsobily, že jsem se začal tak intenzivně zajímat o metabolizmus.

    Totiž je zřejmé, že různé věhlasné kliniky mají svůj léčebný recept, a ten se jeden od druhého často až dramaticky odlišuje. Prostě jsem to nechápal, víc k tomu nemohu dodat.

    S novými teoretickými i praktickými znalostmi o metabolizmu je problém již srozumitelný a pochopitelný a není třeba rozdělovat nemoci podle mnoha umělých kritérií. Jsou to prostě civilizační nemoci v užším slova smyslu, podobně jako roztroušená skleroza nebo vitiligo.

    Velmi dobře vznik těchto nemocí ukazuje teorie souboru příznaků při rozvolnění stěny tlustého střeva. Soubor příznaků vzniká při poklesu pH, tedy v kyselejším prostředí mezibuněčné tekutiny.

    Zvětšení pórů mezi buňkami stěny tlustého střeva v kyselém prostředí umožní pronikání toxických látek určených k vyloučení naopak do organizmu. Zde aktivují obranyschopnost, která zmateně (jak to jinak popsat!) útočí na vlastní buňky střevní stěny. Jsou to vlastně řízené střely, navedené neomylně na cíl, kde způsobí výbuch (rozuměj zánětlivou reakci). Výsledkem může být okrsková likvidace sliznice tlustého střeva za vzniku vředů, jindy je cílem aktivovaných protilátek stěna koncového úseku tenkého střeva, kde zánět vyvolá ztluštění a následným jizvením až zúžení „napadeného“ střevního úseku.

    Nechci se zaobírat léčbou, která v podstatě tlumí zánětlivé reakce, tedy popisované výbuchy po zásahu střel „zmatené“ obranyschopnosti napadající vlastní buňky. Jde nám přece hlavně o to, abychom odstranili příčinu oné „zmatenosti“ vlastní obranyschopnosti. Z výše uvedeného je zřejmé, že by nám mělo jít o vyrovnání rovnováhy mezi kyselinami a zásadami, tedy o snížení kyselosti organizmu. To se dá velmi dobře zajistit určitými stravovacími návyky. Tady se lišíme v doporučeních od běžně známých lékařských postupů.

    Není totiž žádná z onoho množství diet vhodnější, či dokonce nejvhodnější. Pro nemocného existuje jenom jeden způsob správné výživy a to ten, který vyhovuje právě jeho vrozenému metabolizmu metabolizmu. Samozřejmě nemůže být pravda, že všichni nemocní s Crohnovou nemocí mají stejný typ a podtyp metabolizmu. Takže o dietě zabraňující dalšímu možnému vzplanutí choroby rozhoduje zjištění Vašeho metabolického typu (a podtypu) analýzou minerálů a stopových prvků ve vlasech.

    Stanovení způsobu výživy je tedy zcela logický krok.

    Pokud bude tato dieta (nemám ten výraz rád) dodržována, je prakticky nemožné, aby se nemoc opět objevila. Naše výsledky to potvrzují. I v pozitivním i v negativním směru.

    Totiž při nedodržování režimu došlo k opětovnému vzplanutí nemoci. Naopak máme případy při výživě podle metabolického typu, kde po mnoho let již žádné potíže nejsou a klienti jsou ve výborné fyzické i psychické kondici.

Není to fantastické?

MUDr. Jiří Holečko

 

Biomol
Analýza stavů
Filtrovaná voda
Klienti
Školení
Spolupracovníci  
email: HoleckoJ@seznam.cz
© www.webster.ic.cz
http://www.civilizacninemoci.cz