Celulitida - Atopický exém - Vitiligo - Lupenka

Celulitida je metabolická nemoc!

Pro mnoho z nás je to záhada. Ještě jim není ani 20 let a už mají ďolíčky v kůži na stehnech. Někdy dokonce i pajizévky jako po porodu (ale dnes se plánuje rodičovství na později...)

Čím to je? Co to způsobilo? Jak se tomu vyvarovat? Jak změny kůže napravit? Tak to jsou nejčastější otázky „postižených“ dívek. Většině se zdá logické, že pomůže mastička (ta přeci léčí kožní nemoci) a také spolupráce s fitness centrem je velmi populární. Koneckonců pohyb opravdu většina mladých dívek potřebuje, když je tak pozorujeme, jak vcházejí do různých fast foodů.

A právě ve způsobu stravování odhalíme tu pravou příčinu nadváhy, obezity nebo přímo „pomerančové“ kůže „pozadí“. Pomerančová kůže mi přijde opravdu až romantický název pro konzumaci příliš velkého množství cukrů, a to hlavně těch jednoduchých, které se „okamžitě“ mění na zásobní tuky.

Celulitida (trochu nešťastný název, v překladu znamenající zánět buněk) je jednou charakterizována jako zánětlivá reakce vtahující povrchní části kůže, jindy jako nedostatek elastických vláken v hlubších vrstvách kůže. To je možno vidět při vyšetření v mikroskopu. Skoro vždy je příčinou vysoký příjem cukrů a nízký příjem tuků. Cukry nejsou jenom sladkosti a zmrzlina, ale je to také alkohol a ovoce, také ovocné šťávy. Již není tajemstvím, že živočišné tuky jsou nedílnou a důležitou součástí výživy člověka. U nás si s tím však stále nevíme rady. Nemůžu si pomoci, ale jenom zopakuji po jiných a vzdělanějších, že máslo bylo, je a bude ve stravě člověka jeho nejlepším přítelem.

Na druhé straně chybění některých stopových prvků, a někdy i stavebních kamenů bílkoviny (aminokyselin) omezuje tvorbu elastinu (speciální bílkoviny). Tím vysvětlíme celulitidu i u štíhlých, i u velmi mladých. Důležitou roli hraje i pitný režim.

Naznačili jsme, že receptem na celulitidu (podobně i na jiné metabolické nemoci) je správná výživa. Jaká, se ptáte? Individuální, odpovídáme. Na základě speciálních vyšetření, která stanoví typ metabolizmu a jeho podtypy a chybění potřebných stopových prvků.

Tak jako vznik celulitidy není záležitost několika týdnů, tak také její odeznění je proces nastavení správné individuální výživy včetně potřebných potravinových doplňků, trvající několik měsíců. Obecný recept, jak ho někdy slyšíme nemůže logicky existovat. Nutno ještě jednou zdůraznit, že cvičení je nanejvýš vhodnou součástí komplexního přístupu.

MUDr. Jiří Holečko

Biomol
Analýza stavů
Filtrovaná voda
Klienti
Školení
Spolupracovníci  
email: HoleckoJ@seznam.cz
© www.webster.ic.cz
http://www.civilizacninemoci.cz